Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak se stát realitním makléřem?

Máte jasno o svém dalším profesním směřování a rozhodli jste se vybudovat si úspěšnou kariéru v realitách? Pokud vás nebaví sedět na jedné židli, rádi se pohybujete v terénu, umíte komunikovat s lidmi a naladit se na jejich potřeby, je pozice realitního makléře ideální volbou. Toto povolání má i spoustu výhod. Jste svým vlastním pánem, získáte svobodu a možnost nadstandardních výdělků. V dnešním článku vám poradíme, jak se stát realitním makléřem krok po kroku.

KROK 1: Vhodné předpoklady

Nejprve si ujasněte, zda jste skutečně tou pravou osobou. Realitní makléř podniká sám na sebe na základě živnostenského oprávnění. Důležitá je tedy samostatnost, obchodní smýšlení, tah na branku, motivace a touha uspět. Měli byste umět plánovat, efektivně organizovat, být dochvilní, precizní a zodpovědní. Realitní řemeslo je především o umění komunikace – s klienty budete v neustálém kontaktu. Nutné je neustále si doplňovat znalosti a orientovat se v souvisejících oborech jako jsou finance, daně, právo, marketing atd. Koukněte se, kdo je u nás makléřem.

KROK 2: Příprava, finanční plán a vytyčení cílů

Pokud jste v realitách nováčkem, čeká vás nejen studium a certifikace, ale nějaký čas vám bude i trvat, než se začnete etablovat a ve svém regionu získáte první klientelu a obchodní případy. Realitní makléři žijí z provizí ze zprostředkovaných obchodů (prodeje a pronájmy nemovitostí). Do začátku podnikání byste proto měli mít připravenou finanční rezervu alespoň na prvního půl roku. Vhodné je také udělat si časový plán jednotlivých aktivit a finanční cíle, kterých chcete dosahovat.

KROK 3: Odborná způsobilost nebo složení povinné státní zkoušky

Zákon č. 39/2020 Sb. o realitním zprostředkování vstoupil v platnost 3.3.2020. Do té doby se mohl stát realitním zprostředkovatelem v podstatě každý, na základě volné živnosti. Nový zákon ale zařadil činnost realitních makléřů mezi vázané živnosti s názvem „Realitní zprostředkování“. Cílem je především to, aby se zvýšila kvalita poskytování realitních služeb a aby tyto služby poskytovali odborníci na slovo vzatí. Zákon proto nastavil přísnější podmínky, za kterých je možné realitní služby poskytovat. Pokud se chcete stát realitním makléřem, musíte mimo jiné doložit, že splňujete podmínky odborné způsobilosti.

Jaké podmínky to jsou?
• vysokoškolské vzdělání v oblasti Právo, Ekonomika (ekonomie, finance nebo marketing a obchod) nebo Stavebnictví (stavitelství nebo příprava a realizace staveb), nebo
• vysokoškolské, vyšší odborné nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a 3 roky praxe v oboru, nebo
• profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání – zjednodušeně řečeno státní zkouška na realitního zprostředkovatele.

Zjednodušeně – pokud nemáte odpovídající vzdělání nebo 3 roky praxe v oboru, musíte složit zkoušku, kterou definuje národní soustava kvalifikací Ministerstva pro místní rozvoj pod záštitou Ministerstva školství. Zkouška nese název „Realitní zprostředkovatel“ a její parametry jsou přesně dány. Skládá se ze tří částí: písemného testu, praktické části a ústní zkoušky. Více se o tomto tématu dozvíte zde.

KROK 4: Výběr vhodné realitní kanceláře a doplnění vzdělání

Nejdůležitějším krokem na cestě za vaším snem je výběr správné realitní kanceláře, která vás vezme pod svá křídla. Vybírejte si pouze poskytovatele s kladnými referencemi, vybudovaným zázemím a historií. Nebojte se obrátit na stávající realitní makléře a zeptat se jich, jak jsou zde spokojení. Prohlédněte si prezentaci firmy na internetu a sociálních sítích. Působí důvěryhodně a profesionálně? Účastněte se pohovorů a popovídejte si s majitelem firmy. Správná servisní organizace by vám měla poskytnout nejen podporu, ale především široké možnosti vzdělávání a mentoringu.

Školení, workshopy a možnost učit se od zkušených kolegů jsou klíčem k vašemu úspěchu. V RE/MAX G8 Reality si na kontinuálním vzděláváním zakládáme a nováčkům poskytujeme ucelený vzdělávací program. V RE/MAX G8 Reality zajišťujeme i povinné státní zkoušky dané zákonem č. 39/2020 Sb. o realitním zprostředkování (viz KROK 3). Vše u nás tedy najdete pod jednou střechou.

KROK 5: Založení živnostenského oprávnění a povinné pojištění

Abyste mohli začít samostatně podnikat pod svým vlastním jménem, musíte si založit živnost. Učiníte tak pomocí vyplnění jednotného registračního formuláře. Tímto formulářem se najednou přihlásíte ke všem potřebným úřadům – tedy správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně i k dani z příjmů a zahájíte svou živnost.

Úřad si sám zajistí výpis z rejstříku trestů. Registrační formulář můžete vyplnit a podat osobně na místně příslušeném živnostenském úřadě, registrační poplatek činí 1 000 Kč. Realitní zprostředkování je součástí souboru tzv. živností vázaných. Jednou z podmínek výkonu činnosti realitního zprostředkovatele je kromě odpovídající odborné způsobilosti a bezúhonnosti také povinnost uzavření pojistné smlouvy o odpovědnosti za škodu. Jak postupovat a co vše neopomenout vám poradí i ve vaší realitní kanceláři.

KROK 6: Zahájení podnikatelské činnosti

Nyní vám už nestojí nic v cestě. Dejte o svém novém povolání vědět okolí – příbuzným, přátelům, známým i sousedům. Čím více lidí o vás bude vědět, tím lépe. Přejeme vám úspěšný start vaší kariéry i šťastnou cestu za vašimi sny!

„Není důvod neuspět. Kdo má nadšení a využije všech nástrojů a znalostí, které mu v RE/MAX G8 Reality předáme, uspět prostě musí. To vám s klidem garantuji.“ Jan Štohanzl, spolumajitel RE/MAX G8 Reality

Chcete také rozjet kariéru?

Začátek podnikání nebyl nikdy snazší. S podporou, zázemím a mentoringem od zkušených kolegů se rychle zorientujete
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

O nás – aneb co je RE/MAX G8 Reality?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu