ZRZEK neboli zákon o realitním zprostředkování

ZRZEK neboli zákon o realitním zprostředkování
Odborná způsobilost realitního makléře

Říkáme mu ZRZEK. Jinak také zákon č. 39/2020 Sb. o realitním zprostředkování – ZoRZ. Po několika letech odborných diskusí spatřil světlo světa a nabyl účinnosti dne 3. 3. 2020. Ač zamotal hlavu odborné veřejnosti, protože některá ustanovení nejsou zcela jednoznačná, přinesl několik zásadních novinek. Jednou z nich je povinnost odborné způsobilosti osob poskytujících realitní zprostředkování. Ve svém článku se zaměřím pouze na realitní makléře, přestože zákon se týká i dalších osob, které realitní zprostředkování poskytují.

Do účinnosti realitního zákona nemusel mít realitní zprostředkovatel, nebo realitní makléř chcete-li, žádnou zvláštní kvalifikaci ani odbornost. Zkrátka, kdo splnil všeobecné podmínky provozování živnosti, ten se mohl stát třeba i realitním makléřem. K podnikání stačila volná živnost.

Realitní zákon chce, aby se zvýšila kvalita poskytování realitních služeb a aby tyto služby poskytovali odborníci na slovo vzatí. Nastavil proto přísnější podmínky, za kterých je možné realitní služby poskytovat. Činnost realitních makléřů byla zařazena mezi vázané živnosti s jednoduchým názvem „Realitní zprostředkování“. Ten, kdo ji chce získat, musí mimo jiné doložit, že splňuje podmínky odborné způsobilosti.

Jaké podmínky to jsou?

Přesně jsou popsány v uvedeném zákoně, pokusím se je trochu zobecnit a vysvětlit srozumitelněji:

  • vysokoškolské vzdělání v oblasti Právo, Ekonomika (ekonomie, finance nebo marketing a obchod) nebo Stavebnictví (stavitelství nebo příprava a realizace staveb), nebo
  • vysokoškolské, vyšší odborné nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a 3 roky praxe v oboru, nebo
  • profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání – zjednodušeně řečeno státní zkouška na realitního zprostředkovatele.

Doložit odbornou způsobilost musí nejen noví zájemci o poskytování realitního zprostředkování, ale i ti, kteří doposud podnikali na základě volné živnosti. Stávající makléři měli dodat splnění odbornosti a zajistit si vázanou živnost do září letošního roku, ale v důsledku pandemie COVID-19 se tento termín prodloužil do 3. 3. 2021, tedy do 12 měsíců od účinnosti realitního zákona. Ten, kdo do uvedeného termínu odbornou způsobilost nepředloží, jeho původní živnostenské oprávnění k realitní činnosti zanikne.

Zjednodušeně to tedy znamená, že pokud makléř nemá vysokoškolský titul ve výše uvedených oborech, má minimálně maturitu a nejpozději do 3. 3. 2021 nenaplní 3 roky praxe, nebo nemá maturitní zkoušku složenou vůbec, může svoji odbornost doplnit státní zkouškou.

Tato zkouška je definována národní soustavou kvalifikací Ministerstva pro místní rozvoj pod záštitou Ministerstva školství a nese název „Realitní zprostředkovatel“. Její parametry jsou přesně dány. Skládá se ze tří částí: písemného testu, praktické části a ústní zkoušky. Všechny části probíhají v jeden den. Zkušební komise sestává ze dvou členů, kteří rovněž musí splnit parametry dané podmínkami ministerstva. Všichni lektoři musí mít minimálně vysokoškolské vzdělání a doložitelných 5 let praxe v oblasti realitního zprostředkování. U nás v RE/MAX G8 Reality máme zkušební komisaře tři – Míru Hodinu, Jaroslava Slavotínka a mě jakožto autorku tohoto článku.

Jako zkušební komisař mohu potvrdit, že většina makléřů bere zkoušky velmi vážně. Příprava na ně není vůbec jednoduchá a prokázat znalosti v tak širokém oboru rovněž ne.

Vím, že si někteří lidé myslí, že práce realitního makléře je jednoduchá. Někteří samoprodejci si dokonce realizují prodeje nemovitostí sami a jsou sami se sebou spokojení, jak nad makléři vyzráli. Nikdy totiž nedohlédnou, jaká rizika podstupovali a ani možná nikdy nezjistí, že se připravili o část peněz, které jim jako přidanou hodnotu realitní makléř mohl přinést. V našich kancelářích pak končí ti, kteří se dostanou do nesnází a pak jim nic jiného než odborná rada nezbývá.

Chcete také rozjet kariéru?

Začátek podnikání nebyl nikdy snazší. S podporou, zázemím a mentoringem od zkušených kolegů se rychle zorientujete
Sdílejte článek svým přátelům
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Autor článku

Nejnovější články

O nás – aneb co je RE/MAX G8 Reality?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu