Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

K nákupu víkendové chalupy přistupujte stejně jako při hledání nového domova. Na co si dát pozor?

Chystáte se koupit chalupu? I když je to pro vás „pouze“ přechodné bydliště, neměli byste nic podcenit. Zejména starší chalupy mohou skrývat technické komplikace, které nejsou na první pohled viditelné, ale v budoucnu váš pobyt poblíž přírody negativně ovlivní. Stejně tak mohou klidnou rekreaci narušit i právní nedostatky. Podívejme se společně na základní aspekty, na které byste neměli zapomenout.

Pokud se poohlížíte po víkendové nebo letní chatě, kde budete jezdit hlavně za relaxem, nepromyšlený výběr nemovitosti vám může tuto představu úplně zhatit. Pokud se vyloženě netěšíte na víkendy strávené neustálým opravováním chalupy, měli byste před podepsáním kupní smlouvy zjistit několik základních věcí.

Nejdříve se zaměřte na technické aspekty nemovitosti, jako je způsob řešení přívodu vody, kanalizace, elektřiny a vytápění. Pokud je na pozemku studna, je dobré zkontrolovat její stav. Kvalita vody může být stejně určující jako kvalita samotné studny.

Samostatnou kapitolou je příjezdová cesta. Nezbytné je ověření přístupu k chatě, který může být komplikovaný v případě, že se chata nachází na pozemku vlastněném jiným subjektem. Tím nemusí být pouze obec nebo konkrétní majitel, ale také instituce jako například Povodí Vltavy, Lesy ČR apod. Jednoho dne můžete při příjezdu na chatu zjistit, že se do objektu nedostanete. Vlastník pozemku například vytvoří zátaras, rozhodne se jej prodat nebo na něm stavět a omezit tak cestu. Stejně tak je dobré vědět, zda je cesta komunikací, která je v zimě udržovaná. Některé cesty nebývají a možnost dostat se tak do objektu v zimě je tím pádem výrazně zkomplikována či dokonce znemožněna.

Sedí vše z právní stránky?

Zkontrolováním technického zázemí příprava nekončí. Před samotnou koupí je nezbytné provést důkladné právní prověření samotného objektu. To zahrnuje kontrolu v katastru nemovitostí. Jestli vysněná chalupa není zatížena věcnými břemeny nebo zástavním právem. Pokud je objekt prodáván přes realitního makléře, máte situaci výrazně jednodušší.

Samota uprostřed lesa nemusí být výhrou

Další nezbytností, na kterou je nutné myslet, je okolí nemovitosti. Chata v lese může být pro milovníky přírody na první pohled idylkou, ale je velmi důležité prověřit si, k jakému účelu je les v okolí určen. Hospodářský les čeká kácení, chráněná krajinná oblast má zase jiná specifika. To vám může komplikovat případné stavební úpravy nebo i užívání nemovitosti. Například topení tuhými palivy může být rázem problém.

Obdobně je to s nemovitostmi poblíž vody. V tomto případě nepodceňujte kontrolu povodňových map. Je potřeba vždy vědět, co může konkrétně hrozit, a zdali je to překážkou v koupi. Bude vaše nemovitost přístupná i v případě rozvodnění blízkého potoka či řeky? Problémem mohou být i přívalové deště, které se v posledních letech vyskytuj stále častěji.

Na hledání vysněné chalupy nebo chaty nemusíte být sami, zvláště pokud si nejste jistí, jestli si dokážete pohlídat všechna rizika. Najděte si makléře, který už bude vědět, na co konkrétně se zaměřit a co při kontrole nevynechat. Pokud si pořizujete chalupu úplně poprvé nebo jste obecně v rámci nemovitostí laik, můžete prodávajícímu rychle naletět. Případně může dojít k nedorozumění a rázem se může z idylky stát špatný sen.

Chcete prodat svojí nemovitost?

Neprodávejte svojí nemovitost zbytečně pod cenou. Naši makléři vám v průměru pomohou získat o 7,12% více, než kdybyste se o to pokoušeli sami.
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

Jak na prodej nemovitosti?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu