Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Je lepší být realitní makléř solitér nebo v realitní kanceláři?

Přemýšlíte nad povoláním realitního makléře? Pak se pravděpodobně rozhodujete, s jakou realitní kanceláří navázat spolupráci. Možná vás ale napadla i varianta začít podnikat samostatně na volné noze jako realitní makléř solitér. Každá z variant má své výhody i nevýhody, vězte ale, že pokud se rozhodnete navázat spolupráci s prověřenou kanceláří, může vám toto rozhodnutí přinést mnoho výhod a usnadnit začátky podnikání. Pojďme se podívat na všechna pro a proti.

1) Start podnikání

Na začátku realitní cesty se budete muset naučit veškeré realitní procesy, jak získat první klienty, nastudovat si právní problematiku, připravit smlouvy, začít si platit inzerci na realitních portálech, věnovat se koncepčním plánům, výhledům a nejlépe projít i certifikacemi, které vás na podnikání v realitách připraví jak psychicky, tak znalostně. Zorientovat se v oboru nějaký čas zabere. Z tohoto pohledu je tedy mnohem snazší spojit síly se zavedenou kanceláří, kde můžete vždy o radu požádat některého z majitelů, přidělených mentorů či úspěšných kolegů a účastnit se firemních přípravných programů.

2) Vzdělávání a učení

Jako realitní makléř musíte být neustále v obraze, vzdělávat se a hledat inspiraci u top realitních makléřů. Jako makléř solitér můžete zcela jistě sáhnout po množství knih, online seminářů a kurzů i od zahraničních top byznysmenů. Připravte se ale na to, že vše něco stojí a nejedná se o malé částky. Osvícená realitní kancelář, která se kontinuálnímu vzdělávání věnuje, vám naopak garantuje pravidelné workshopy a semináře zdarma nebo za zvýhodněných podmínek. Veškeré informace budete dostávat na stříbrném podnose a rovněž obdržíte spousty tipů, kde tu správnou inspiraci čerpat.

3) Zázemí a kanceláře

Základem každého dobrého realitního makléře je i osobní profesionální prezentace na vysoké úrovni. Jako makléř solitér budete proto muset zvážit pronájem a vybavení kanceláře nejlépe v lukrativní části města, abyste si vybudovali důvěryhodnou pověst. Pokud se k prověřené kanceláři přidáte, budete to mít naopak bez starostí. Ke schůzkám budete moci využívat reprezentativní sídlo firmy, v kanceláři využívat veškeré kancelářské vybavení, pomoc asistentky i prostory jednacích místností pro schůzky s klienty.

4) Sdílení zakázek

Velkou přidanou hodnotou profesionálních realitních služeb je spolupráce a kooperace s ostatními makléři a sdílení zakázek. Jako makléř solitér si budete muset tuto cestu prošlápnout sami a zapracovat na navázání nových partnerských kontaktů. Nikdy se ale nejspíše nedostanete k databázi, jakou má například celosvětová franšíza RE/MAX, kde má každý makléř povinnost do 24 hodin zalistovat nově nabranou nemovitost do interního systému. Do něj má přitom přístup každý makléř RE/MAX v ČR a tyto nemovitosti pak může nabízet svým klientům. Pokud přivede svého klienta, s makléřem nemovitosti si v případě domluvy obchodu rozdělí provizi 75 % ku 25 %, které získá za nalezení kupujícího klienta. To je pro mnohé začínající makléře velké lákadlo, jak rychle rozjet byznys.

5) Intranet a aktualizované vzorové smlouvy

Ať už jste makléř solitér nebo v realitní kanceláři, budete muset do svých služeb zahrnout poplatek advokátní kanceláři pro smluvní ošetření každého obchodu. Makléři realitních kanceláří, jakými je například RE/MAX, ale mají na rozdíl od solitérů přístup do interního systému, který obsahuje velké množství klientských smluv. Centrálou jsou neustále aktualizovány dle nově přijatých novel, nařízení, evropských směrnic a změn zákonů. Vypracované smlouvy renomovanou advokátní kanceláři jsou zcela jistě dalším z benefitů, na které makléř solitér nedosáhne.

6) Svoboda

Mnoho realitních makléřů solitérů pracuje samostatně, protože chtějí mít nezávislost, svobodu a možnost dělat si vše po svém. Ani zde ale není vše tak, jak se na první pohled zdá. Svobodu budete mít i jako makléř v kanceláři – pracujete totiž na IČO jako osoba samostatně výdělečná činná, nemusíte se tedy obávat pracovní doby od do nebo příkazů a zákazů. Dodržovat budete muset etický kodex firmy, ten byste ale měli tak či tak ctít i jako makléř solitér.

7) Výše provize

Co nejvíce láká makléře vrhnout se na volnou nohu a podnikat jako solitér? Rozhodně výše provize, která jim zůstává celá. Má to ovšem jeden háček. Započítáte-li všechny předchozí investice, které budete muset jako samostatně podnikající vynaložit, můžete se mnohdy dostat i k menším výdělkům. Důležitá je proto počáteční finanční rozvaha a zvážení všech pro a proti.

Rádi byste se o celé problematice dozvěděli více? Domluvte si s námi schůzku. Věnovat se vám bude některý z majitelů RE/MAX G8 Reality a vyzradí vám více výhod, které práce pro největší realitní kancelář RE/MAX v ČR obnáší. Rád vás také seznámí se spravedlivým systémem provizí, které se pohybují od 60 % do 90 % ve prospěch makléře.

Chcete také rozjet kariéru?

Začátek podnikání nebyl nikdy snazší. S podporou, zázemím a mentoringem od zkušených kolegů se rychle zorientujete
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

O nás – aneb co je RE/MAX G8 Reality?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu