Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Realitní makléř „bez provize“? Nenechte se oklamat nepoctivými triky!

Objevili jste inzerát slibující prodej nemovitosti za nejvyšší možnou cenu a navíc bez jakékoliv provize? Pak buďte na pozoru. Narazili jste totiž na inzerát nepoctivého realitního makléře nebo realitní kanceláře, kteří využívají nevědomosti klientů ve svůj prospěch.

Každá služba něco stojí

Prodej nemovitosti je služba jako každá jiná. Skládá se z mnoha úkonů, od přípravy nemovitosti k prodeji, nafocení, tvorby půdorysů, inzerce a zveřejnění nabídky na placených realitních portálech. Dále je nutné komunikovat se zájemci o koupi, vést prohlídky, připravit veškeré smlouvy, jednat s úřady a při nalezení kupce zajistit bezpečnost celého obchodu, zaplatit advokátní kancelář apod. Z čeho bude makléř bez provize tyto položky financovat?

Jak makléři bez provize pracují

Makléř vám bude tvrdit, že provizi zaplatí kupující a vy díky tomu budete od provize osvobozeni. Nenechte se ale zmýlit. Základem celého obchodu je totiž podhodnocený odhad. Prodejní cena vaší nemovitosti bude od počátku stanovena pod cenou a k této částce si makléř bez provize připočte svou provizi. Celý proces je ale značně netransparentní, jak vám ukážeme na následujícím příkladu.

Stlačení ceny nemovitosti ve váš neprospěch

Dejme tomu, že prodáváte byt v Praze. Makléř ohodnotí vaši nemovitost na 5 mil. Kč a k této částce si připočte provizi 200 tisíc Kč. Na trh jde nemovitost za cenu 5,2 mil. Kč. Pokud se ale objeví více zájemců o nemovitost, makléř může vyhlásit aukci a prodat nemovitost nejvyšší nabídce. Vy nad procesem nebudete mít žádnou kontrolu. Nabídne-li vítězný kupující za vaši nemovitost 5,5 mil. Kč, vy dostanete pouze dohodnutých 5 mil. Kč a zbývajících 500 000 Kč zůstane makléři jako velice nadstandardní provize!

Méně pro vás, více pro makléře „bez provize“

Pokud byste měli s makléřem podepsanou exkluzivní smlouvu a předem dohodnutou provizi, všechny peníze utržené za prodej nemovitosti navíc by připadly vám. Majitelem bytu jste přeci vy! Makléři bez provize pracují proti dobrým mravům a vždy používají stejný fígl – čím nižší prodejní cenu stanoví, tím větší prostor mají k vyjednávání o výši provize. Dá se to ale ještě vůbec nazývat provizí nebo spíše okrádáním klienta o zisk?

Vyjednat nejvyšší cenu pro klienta musí být prioritou

Profesionální realitní makléř investuje svůj čas i peníze a dělá vše pro navýšení prodejní ceny, abyste za svou nemovitost získali co nejvíce. Makléř bez provize se naopak snaží co nejvíce získat pro sebe.

Výhody profesionální spolupráce a exkluzivní smlouvy

Padli jste do pasti neprofesionálnímu makléři bez provize? Reklamovat jeho služby bude zapeklité. Vyjednat náhradu škody za ušlý zisk lze jen těžko. Jak také, když pro vás makléř bez provize pracuje zadarmo? Naproti tomu smlouva s předem stanovenou provizí vás ochrání a dám vám jistotu, že veškeré utržené peníze z prodeje připadnou vám.

Jasně dané činnosti předem

Exkluzivní smlouva má ale i další výhody, jakými je například přesný rozpis služeb, co vše pro vás realitní makléř v rámci prodeje zajišťuje a financuje. Exkluzivní smlouva se navíc uzavírá na dobu určitou a provize je často stanovena procentuálně. V makléřově nejvyšším zájmu je proto prodat nemovitost v daném časovém rozpětí a za co nejvyšší cenu.

Závěr

I realitní makléř „bez provize“ musí z něčeho žít, platit složenky, financovat své podnikání a každodenní život. Nepoctivým trikem ale naláká nevědomé klienty, kteří mu ve finále provizi zaplatí, aniž by o tom věděli. A ve většině případů na tom prodělají.

Chcete prodat svojí nemovitost?

Neprodávejte svojí nemovitost zbytečně pod cenou. Naši makléři vám v průměru pomohou získat o 7,12% více, než kdybyste se o to pokoušeli sami.
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

Jak na prodej nemovitosti?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu