Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Práva a povinnosti při hledání nájmu a bydlení v něm – II. díl

Poptávka po nájmech v současné době převyšuje jejich nabídku. Pronajímatelé si tak často mohou vybírat z desítek poptávek a určují si řadu různorodých podmínek. Jak se v nich zorientovat a které požadavky jsou vymahatelné vám přiblíží náš dvoudílný průvodce. V druhém dílu se zaměříme například na to, jak má byt vypadat při předání nájemníkům, co jsou běžná opotřebení nebo jaké poplatky mohou být spojené se stěhováním.

Úklid a malování

V zákoně je uvedeno, že byt musí být způsobilý k nastěhování a obývání. Jestliže není ve smlouvě uvedeno jinak, tak platí, že je byt způsobilý k nastěhování a obývání, pokud je čistý a ve stavu, který se obvykle považuje za dobrý, a zároveň je zajištěno poskytování nezbytných plnění spojených s užíváním bytu (například osvětlení a úklid společných prostor, dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod, dodávky tepla, provoz a čištění komínů a podobně).

Dle zákona by tedy byt měl být při předání minimálně ve stavu, který se obecně považuje za dobrý a měl by být čistý. Nemusí být úplně čerstvě vymalovaný, ale měl by působit čistě a být zdravotně nezávadný, co se hygienického hlediska týče.

Pokud v nájemní smlouvě byla sjednána povinnost předat byt vymalovaný a nájemce ji porušil, pak pronajímatel může být vymalovat sám a náklady vynaložené na vymalování bytu si může strhnout z poskytnuté jistoty. Nájemci v takovém případě může vyplatit jistotu o takto poníženou částku.

Nároky na opravy ze strany pronajímatele

Pronajímatel je povinen udržovat nemovitost v takovém stavu, aby mohla sloužit k tomu účelu, ke kterému je pronajímána. Nájemce je povinen hradit pouze náklady na běžnou údržbu. Zejména jde o malování, opravu omítek, tapetování, čištění podlah, výměna žaluzií a rolet, pokud jsou umístěny ve vnitřních prostorách bytu, a další, pokud náklad na opravu nepřesáhne částku 1 000 korun. V případě, že součet nákladů za tyto drobné opravy v kalendářním roce přesáhne částku rovnající se 100 Kč/m2 podlahové plochy bytu, další opravy už se za drobné nepovažují. 

Pokud se tedy rozbije pračka, se kterou se v rámci nájmu počítalo a byla nájemci k dispozici, pak je pronajímatel povinen zajistit na vlastní náklady její opravu, případně pořízení jiné,“ vysvětluje Radka Špačková, advokátní koncipientka SEDLAKOVA LEGAL.

Běžná opotřebení

Běžné opotřebení je takové, které obvykle vznikne při řádném způsobu užívání. Pokud nájemce například poškodí nábytek (ať už úmyslně nebo nechtěně při nějaké nehodě), pak se o běžné opotřebení jednat nebude. Jestliže je ale postupné poškozování nábytku způsobeno výlučně jeho běžným užíváním, pak je takové opotřebení v pořádku.

Pokud nějakou vadu objeví nájemce hned při stěhování, měl by o ní co nejdříve informovat pronajímatele. Ten má povinnost nájemci předat byt ve stavu způsobilém k užívání. Například nefungující světlo by už mohlo být problémem a nájemce by měl při převzetí požadovat jeho výměnu. Jakmile by ale žárovka praskla až v průběhu nájmu, už se bude jednat o běžnou opravu, a náklady na její výměnu by nesl nájemce.

Zastupování realitní kanceláří

Pro pronajímatele je samozřejmě pohodlnější přenechat hledání vhodných nájemců realitní kanceláři. Z pohledu nájemce také působí více důvěryhodně, když s ním jedná přímo realitní kancelář. Realitní makléř byt pronajímatele zkontroluje, dokáže upozornit na případné nedostatky a problematické body a ty také případně (pokud nejde o jednoduchou opravu) zanést do smluvní dokumentace. Obecně pak je důležité, že makléř dokáže prověřit potenciálního nájemníka a majitele nemovitosti chránit před možnými podvodníky, potenciálně problémovými nájemníky či notorickými neplatiči. Kromě toho také zabezpečí řádnou smluvní dokumentaci, která pamatuje na všechny situace, které jsou popsány v našem seriálu.

Pokud by se ale nájemce i přesto rozhodl jednat přímo s pronajímatelem, doporučujeme vždy nechat řádně prohlédnout nájemní smlouvu a trvat na prohlídce bytu ještě před jejím uzavřením a zasláním peněz. Tím se nájemce vyvaruje toho, že by zaslal své finanční prostředky podvodníkovi. V minulosti se takové podvodné inzeráty nezřídka objevovaly. Jejich odhalení nemusí být na první pohled úplně snadné.

Dobře odvedená práce realitní kanceláře tak v praxi přispívá ke zprostředkování komunikace mezi pronajímatelem a nájemcem a poskytuje jistotu, že vše půjde hladce. Zásadní pak může být také zajištění kvalitní smluvní dokumentace, pomoc s přepisem energií, informování o skutečném stavu nemovitosti či přehledu o reálných cenách nájmů na trhu. Pro majitele nemovitosti pak přináší realitní makléř nemalou časovou úsporu a také jistotu, že se do jeho nemovitosti bude stěhovat solventní a kvalitní nájemník.

Chcete prodat svojí nemovitost?

Neprodávejte svojí nemovitost zbytečně pod cenou. Naši makléři vám v průměru pomohou získat o 7,12% více, než kdybyste se o to pokoušeli sami.
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

Jak na prodej nemovitosti?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu