Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

20 let v realitách aneb jedeme v tom s vámi!

RE/MAX G8 Reality je skupina několika úspěšných poboček, které za sebou mají bohatou historii. Nejinak je tomu s příběhy jejich zakladatelů – mnoho z nich se realitnímu podnikání věnuje už 20 let. Spolumajitel RE/MAX G8 Reality Jan Štohanzl měl během karantény čas věnovat se introspekci a jelikož tento rok slaví výročí „20 let v realitách“, z toho 15 let pod značkou RE/MAX, sepsal pro vás svůj podnikatelský příběh. Je plný životních postřehů, moudrosti i úsměvných okamžiků. Jako život sám.

Dvacet let v realitách. Jak to začalo?

Dvacet let v realitách. Celkem fofr. Prvních pět let v bydlíte.cz, zbylých patnáct s RE/MAX. Prostě fluktuant. Jak to začalo?

Realitní kariéře jsem vděčný francouzskému řetězci Carrefour. Naučili mne velmi rychle, efektivně a definitivně, že role zaměstnance není můj šálek kávy. Pak už stačilo zakopnout o úplně novou RK v Blanické ulici č. 25 a celoživotní obor byl vybrán. Co bylo tehdy pro makléře klíčové? Získat vydání Annonce dřív, než se objeví na stánku. Zelená fixa na zatržení nových inzerátů, Nokia 3310 jako vrchol techniky, plán Prahy v autě.

Přes den oběhnout sámošky v lokalitě a kouknout na nástěnky s ručně psanými inzeráty. Donést spřátelené pošťačce dvacet tisíc ručně nařezaných letáčků s nápisem „Koupím byt v tomto domě“. Je zajímavé, že tuto strašidelnou techniku někteří myšlenkově nepřekonali ani za dvě dekády. Potvrdit si schůzky s klienty přes pevné linky byla taky celkem fuška. Na konci měsíce se radovat ze super produkce a vysloužit si odměnu 25 % z provize (a neprořeknout se před méně výkonnými kolegy, kteří měli jen 20 %).

Dodnes si pamatuju protáhlé obličeje majitelů firmy, když mi měli poprvé vyplatit přes sto tisíc za měsíc a zcela vážně se bavili o tom, že to přeci nejde. Byt 2+kk v panelu se dal pořídit za půl milionu.

Přechod k RE/MAX v roce 2005

Makléřina byla fajn, ale velmi rychle se začala drát na povrch moje touha něco budovat, nabírat nové makléře, vést je a školit. Moc rád bych se dnes slyšel. Asi bych si nafackoval a naordinoval si infuzi pokory. Na druhou stranu, lépe jsem to tehdy nedovedl a doba poznání skutečných leaderů realitního světa a profi trenérů byla ještě daleko přede mnou.

Když jsem firmu bydlíte.cz opouštěl, byla to největší pobočková síť v ČR s 250 lidmi. Jak se ukázalo později, byla postavena na tekutých píscích a nedopadla příliš dobře. Důvodem odchodu byl RE/MAX. Roku 2005 pro českého makléře jen imaginární název americké franšízy. Přesto dokázal vzbudit zvědavost. Pokora stále chyběla v mém slovníku, a tak se jednalo spíše o směs zvědavosti a soutěživosti.

Přišla pokora i zodpovědnost

Co by asi RE/MAX mohl naučit devětadvacetiletého „matadora“ s pětiletou praxí a velkým sebevědomím. Přes tento gigantický omyl se začalo záhy dařit a realitní tým se rychle rozrůstal a začal dělat na tu dobu skvělé obraty. Makléři se posunuli na 40 % – 50 %, což bylo na tehdejším trhu terno a nabíralo se z dnešního pohledu samo.

Na naši tehdejší kancelář se jezdili koukat budoucí franšízanti z celé republiky, a tak netrvalo příliš dlouho a investovali jsme s mými partnery také. Rok 2006 byl tím, kdy jsem začal opravdu podnikat. Světe div se, výše zmiňovaná pokora se bleskově dostavila spolu s velkou porcí zodpovědnosti. Tou dobou jsem díky RE/MAX začal pomaličku chápat, co je vlastně realitní obor. Byla to doba prvních nesmělých kontaktů se zahraničím a prvních profesionálně vedených tréninků. Informace se tehdy světem šířily lenochodím tempem a dalo velkou práci se vůbec k nějakým dostat.

První celý rok 2007 jsme jako podnikatelská embrya přežili a dosáhli jsme z dnešního pohledu úsměvného obratu 7,1 milionu Kč, což tehdy stačilo na páté místo v síti RE/MAX. Zahájili jsme tak nepřetržitý třináctiletý růst. Léta plynula, zkušenost rostla, dostavilo se umění se učit a radovat se z poznání. Přišly první zahraniční školení a stáže. Založili jsme vzdělávací firmu a ta se na dlouho stala druhou nohou našeho byznysu. Přišly i další franšízy a spousta nových makléřů.

Zkušenosti ze zahraničí

Zlomovým okamžikem se stala návštěva Kanady v roce 2013. Poprvé jsme viděli na vlastní oči a zevnitř opravdové giganty realitního trhu. Ohromila nás i kultura samozřejmého a nezištného dávání. Leadeři se čtyřicetiletou historií svých firem nám poskytli jejich know-how a zaseli další semínko do mého zvědavého mozku.

Následovaly další stáže a tvrdá práce s implementací nových věcí. Makléři se posunuli o dalších pár desítek procent výš a naše firmy začaly opravdu připomínat systém RE/MAX. Rok 2017 znamenal další posun a práce na větší integraci s našimi přáteli ze sítě. Vznikla tak skupina RE/MAX G8 Reality, která zahájila svou činnost 1.1.2018.

Od fixy v ruce po obrovskou síť

Od amatérských začátků s Annoncí a fixou v ruce jsem za dvacet let dospěl k zodpovědnosti za udávání směru více než dvou stovek lidí. Náš obor mne baví čím dál víc. Možnost dávat lidem příležitost, podílet se na jejich úspěchu a dělat je spokojenými je pro mě prostě skvělou možností, jak se v životě realizovat. Jak píšu v úvodu, celkem fofr, možná taky jízda, boží, krutý, hustý. Jsem neuvěřitelně zvědavý, jak to bude dál.

Díky, bez vás by to nešlo

Díky patří především všem omylům, ze kterých jsem se měl možnost poučit. Dále pak Ivanovi Slavickému, který mně dal šanci. Společnosti RE/MAX za totéž. Štěpánovi Gjuričovi a Jirkovi Rájkovi, kteří jsou mi nejdéle souputníky v oboru. Petrovi Podlešákovi, který je jako jediný 15 let v žebříčku RE/MAX před námi a je tak stálou motivací. Honzovi Frankovi, který měl odvahu se mnou založit moji první firmu. Martinovi Chadimovi, mému nejvzácnějšímu parťákovi. Tomovi Ferrymu za větu „nadšení rozhoduje“. Daveovi Linigerovi, Conradovi Zurinimu, Nunovi Ricardovi, mým vzorům v realitách. Lumírovi Šarmanovi, skvělému kouči, za pomoc ve chvílích, kdy si nevím rady. Nikol Kiššové, Monice Smítkové, Mírovi Hodinovi a Mírovi Štrojsovi a znovu Martinovi Chadimovi za odvahu jít do neznáma společně.

Stovkám makléřů, dalším partnerům a lidem v RE/MAX. Mým asistentkám za starost o moji děravou paměť a roztěkaný mozek. Desetitisícům klientů, bez kterých by to celé nedávalo žádný smysl. Mé rodině za podporu a trpělivost.

Chcete také rozjet kariéru?

Začátek podnikání nebyl nikdy snazší. S podporou, zázemím a mentoringem od zkušených kolegů se rychle zorientujete
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

O nás – aneb co je RE/MAX G8 Reality?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu