Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

S hypotékou nečekejte, od září se přechod za lepší sazbou prodraží

Za pár měsíců se už přechod za lepší úrokovou sazbou k jiné bance nemusí vyplatit. Od září si totiž budou banky účtovat u hypoték nové poplatky za předčasné splacení. A nebudou to už „drobné“, jak jsme byli doposud zvyklí. 

Hypoteční trh už od přelomu roku výrazně oživuje, a to díky pokračujícímu snižování sazeb. Nedávno ČNB na březnovém zasedání rozhodla o dalším snížení o půl procentního bodu, aktuálně tak základní úroková sazba činí 5,75 %. Reálně se mohou klienti dostat u uzavření hypotéky i pod 5 %.

Nabídka bytů a domů k prodeji postupně roste, a naopak ceny se nijak zásadně nezvedají. Nastává tak zajímavá doba pro hledání nového bydlení. Co se týče ceny realit, během letošního roku by nemělo dojít k zásadnímu zdražení. Spíše podle našich zkušeností dojde ke zkrácení doby prodeje díky rostoucí poptávce, tento trend už pozorujeme teď. Dá se tak říct, že pokud jste se rozhodli pro stěhování a hledání nového bydlení, tak není na co čekat. 

Co přinese září?

Oživení hypotečního trhu bude pokračovat i v dalších měsících, řada lidí chce totiž svoje rozhodování uspíšit. A to z jednoho prostého důvodu, od 1. září letošního roku začne platit novela zákona o spotřebitelském úvěru. Bankám v této souvislosti budou klienti hradit poplatek za ušlý zisk, když se rozhodnou přejít ke konkurenci ještě před koncem fixace.

Už nyní si mohou banky účtovat poplatky za účelně vynaložené náklady, jedná se ale spíše o administrativní poplatek v řádech stovek korun. Nově budou od září banky účtovat v případě předčasného splacení v době fixace tento poplatek ve výši 0,25 % z doplacené jistiny za každý rok do konce fixace. Maximálně se ale může jednat o 1 % ze zbývající částky. Změny se budou týkat i klientů, kteří se chystají po 1. září refixovat. Pokud tak patříte do této skupiny, rozmyslete si, jestli se nevyplatí k refixaci přistoupit dříve.

Pohledem čísel zjistíme, že poplatky za předčasné splátky mohou nově vystoupat až na několik desítek tisíc. Například u hypotéky na 4 miliony korun se při 1% poplatku dostaneme na 40 tisíc korun. Převedení hypotéky jinam by tak muselo ušetřit vyšší desítky tisíc, aby se celá akce vyplatila. Zejména u menších hypoték to nemusí být výhodné, klient si totiž musí započítat i poplatek za odhad, který se ne vždy podaří vyřídit online. Stejně je potřeba přičíst poplatek za čerpání na návrh na vklad a poplatky na katastru.

Pokud patříte k těm, kteří už hypotéku mají sjednanou a blíží se vám konec fixace, mohli jste narazit na to, že vám současná banka nabízí nepřiměřeně vysokou sazbu. V takovém případě zkuste svoji banku oslovit ještě jednou, jestli by sazbu nešlo snížit. Případně s tím pomůže hypoteční specialista, který dokáže srovnat všechny nabídky na trhu. 

Vždy je potřeba zvážit všechny okolnosti a pokud si s chystanými změnami nevíte rady, jsou vám v G8 Reality k dispozici odborníci na hypotéky a reality.

Chcete prodat svojí nemovitost?

Neprodávejte svojí nemovitost zbytečně pod cenou. Naši makléři vám v průměru pomohou získat o 7,12% více, než kdybyste se o to pokoušeli sami.
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

Jak na prodej nemovitosti?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu