Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Právní okénko: Jaké dokumenty potřebuji k prodeji nemovitosti?

Chystáte se prodat svůj byt nebo dům? A víte, co všechno si musíte připravit? Pojďme se na to společně podívat. Dnes se zaměříme na dokumenty, bez kterých se neobejdete. 

Dokumentů je hned celá řada a pravděpodobně budete muset důkladně prohledat všechny svoje složky a zásuvky. Nejprve si dohledejte nabývací titul, díky kterému jste získali vlastnické právo – nejčastěji se jedná o kupní nebo darovací smlouvu. Najdete ho případně i na katastru nemovitostí, kde si jej může kdokoliv vyžádat. S tím souvisí i list vlastnictví, který je v podstatě výpisem z katastru nemovitostí a obsahuje důležité informace o vlastníkovi i nemovitosti.

Nezapomeňte ani na průkaz energetické náročnosti budovy (zkráceně PENB). Pokud prodáváte byt, který má plochu menší než 50 m2 nebo nemovitost, která byla postavena nebo rekonstruovaná před rokem 1947, tak průkaz nemusíte řešit. Pokud nemáte PENB zhotovený, můžete ho u bytových jednotek nahradit vyúčtováním dodávek energie za poslední tři roky. 

Pokud prodáváte byt, měli byste myslet ještě na další dokumenty. Novému majiteli musíte předat kromě listu vlastnictví také prohlášení vlastníka. V něm je uvedené rozhodnutí, kterým byl dům rozdělený na jednotky. Jestli prodáváte byt v SVJ, tak zajistěte plán oprav SVJ. Velmi důležité je prohlášení o bezdlužnosti, kterým prokazujete bezdlužnost vůči správci domu a SVJ.

Potřebné dokumenty k prodeji:

  • Nabývací titul
  • List vlastnictví
  • PENB
  • Prohlášení vlastníka
  • Plán oprav SVJ
  • Prohlášení o bezdlužnosti
  • Stavební dokumentace (od roku 2024 dobrovolné)

Chcete prodat svojí nemovitost?

Neprodávejte svojí nemovitost zbytečně pod cenou. Naši makléři vám v průměru pomohou získat o 7,12% více, než kdybyste se o to pokoušeli sami.
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

Jak na prodej nemovitosti?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu