Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí

Po období vánočního klidu je se začátkem nového roku spojeno mnoho povinností. Mezi ně patří i nutnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí (dříve „daň z nemovitosti“). Koho se tato povinnost týká, jak postupovat, co neopomenout a jak si celý proces co nejvíce ulehčit? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Kdo má povinnost podat přiznání?

Přiznání k dani musí podat každý, kdo v roce 2018 získal nemovitost a je jedno, zda ji koupil, dostal darem nebo zdědil. Povinnost se týká i nemovitostí, u kterých proběhla zásadní změna, mezi něž řadíme například kolaudaci, vynětí z půdního fondu, způsob užívání stavby, přístavbu či výměru pozemku aj. Všechny tyto změny totiž ovlivňují výpočet výše daně. Nezapomeňte proto tuto změnu včas ohlásit! Jelikož se daň z nemovitých věcí za daný rok platí vždycky předem, podává se přiznání za rok 2019 do konce ledna 2019. Nejzazší termín tedy je 31.1.2019.

Kdo daň platí?

Daň z nemovitých věcí platí člověk, který je majitelem nemovitosti k prvnímu lednu příslušného roku (tj. 1.1.2019).

Do kdy je nutné daň zaplatit?

Daň je nutné zaplatit do konce května 2019, možnost je zaplatit částku i ve dvou dávkách, do konce května a listopadu (s výjimkami pro zemědělce). Přiznání k dani z nemovitosti se podává pouze jednou, následující roky pak už finanční úřad posílá složenky s vyměřenou daní na vlastníka nemovitosti automaticky. Po prvním podání už tedy nemusíte na tuto povinnost myslet.

Kde mohu přiznání vyplnit a podat?

Daňové přiznání si můžete velice jednoduše vyplnit na portálu finanční správy.

Nastavte si upozornění přes e-mail

Pokud chcete mít jistotu, že na daň nezapomenete ani následující roky, kdyby například nedorazila složenka poštou, můžete si požádat o zasílání výzvy k úhradám přes e-mail. Formulář si stáhnete na tomto odkazu.

Chcete prodat svojí nemovitost?

Neprodávejte svojí nemovitost zbytečně pod cenou. Naši makléři vám v průměru pomohou získat o 7,12% více, než kdybyste se o to pokoušeli sami.
Sdílejte článek svým přátelům
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Autor článku

Nejnovější články

Jak na prodej nemovitosti?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu