Co přinese realitní zákon? Diskuze E15 s Janem Štohanzlem z RE/MAX G8 Reality

Zákon o realitním zprostředkování, jehož platnost se předpokládá od příštího roku, je diskutovaným tématem. Do veřejné debaty o jeho možných přínosech i úskalích se zapojila také RE/MAX G8 Reality. Jan Štohanzl, jeden z majitelů kanceláře a uznávaný realitní odborník, který se na trhu pohybuje přes 20 let, byl hostem diskuzního pořadu Mikroskop portálu E15.cz.

Náročnost realitního zákona

Realitní zákon vzniká posledních 7 až 8 let a panuje kolem něj mnoho diskuzí, co vše by měl regulovat. „Když se podíváme na nejvyspělejší trh do Severní Ameriky – do USA, do Kanady – tak tam je regulace pro nás až nepředstavitelná. Jenom parametry pro vstup na realitní trh, tedy pro člověka, co chce toto řemeslo vykonávat, jsou velmi přísné a vlastně kontinuální, makléř si totiž musí neustále doplňovat vzdělání. Když se podíváme do Evropy, je to velice různorodé. V Portugalsku, kde často komunikujeme s našimi kolegy, stát například regulaci zrušil už před 10 lety. V momentě, kdy měla země 25% nezaměstnanost, bylo zcela nelogické regulovat už jen samotný vstup do podnikání. A tak by se dalo pokračovat stát od státu,“ vysvětluje Jan Štohanzl.

Ochrana spotřebitele i efektivita makléřů

V českých podmínkách bude realitní zákon zaměřen především na ochranu spotřebitele. Dle něj by makléři měli získat určitou kvalifikaci, či mít praxi, která je bude opravňovat řemeslo vykonávat a dále pak povinné pojištění. V dalším kroku by měl zákon řešit i následující proces mezi zákazníkem a realitním makléřem – například jak má vypadat zprostředkovatelská smlouva nebo jak přesně by měla být vyčíslena výše provize. Z hlediska spotřebitele důležité kroky, jako je například nakládání s finančními prostředky či problematika složení rezervace, jsou ale dle Jana Štohanzla řešeny v návrhu zákona nedostatečně a mohla by jim přitom být věnována větší pozornost.

Není se čeho obávat

Důležité je rovněž zmínit to, že makléřům, kteří své řemeslo vykonávají poctivě a odpovědně, zákon mnoho nového nepřinese. Měl by být „bičem“ na ty nepoctivé. Jak se to ale bude dařit stejně ukáže až samotná praxe.

Více názorů a komentářů si můžete poslechnout v pořadu Mikroskop!

Chcete také rozjet kariéru?

Začátek podnikání nebyl nikdy snazší. S podporou, zázemím a mentoringem od zkušených kolegů se rychle zorientujete
Sdílejte článek svým přátelům
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Autor článku

Nejnovější články

O nás – aneb co je RE/MAX G8 Reality?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu