Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Co přinese realitní zákon? Diskuze E15 s Janem Štohanzlem z RE/MAX G8 Reality

Zákon o realitním zprostředkování, jehož platnost se předpokládá od příštího roku, je diskutovaným tématem. Do veřejné debaty o jeho možných přínosech i úskalích se zapojila také RE/MAX G8 Reality. Jan Štohanzl, jeden z majitelů kanceláře a uznávaný realitní odborník, který se na trhu pohybuje přes 20 let, byl hostem diskuzního pořadu Mikroskop portálu E15.cz.

Náročnost realitního zákona

Realitní zákon vzniká posledních 7 až 8 let a panuje kolem něj mnoho diskuzí, co vše by měl regulovat. „Když se podíváme na nejvyspělejší trh do Severní Ameriky – do USA, do Kanady – tak tam je regulace pro nás až nepředstavitelná. Jenom parametry pro vstup na realitní trh, tedy pro člověka, co chce toto řemeslo vykonávat, jsou velmi přísné a vlastně kontinuální, makléř si totiž musí neustále doplňovat vzdělání. Když se podíváme do Evropy, je to velice různorodé. V Portugalsku, kde často komunikujeme s našimi kolegy, stát například regulaci zrušil už před 10 lety. V momentě, kdy měla země 25% nezaměstnanost, bylo zcela nelogické regulovat už jen samotný vstup do podnikání. A tak by se dalo pokračovat stát od státu,“ vysvětluje Jan Štohanzl.

Ochrana spotřebitele i efektivita makléřů

V českých podmínkách bude realitní zákon zaměřen především na ochranu spotřebitele. Dle něj by makléři měli získat určitou kvalifikaci, či mít praxi, která je bude opravňovat řemeslo vykonávat a dále pak povinné pojištění. V dalším kroku by měl zákon řešit i následující proces mezi zákazníkem a realitním makléřem – například jak má vypadat zprostředkovatelská smlouva nebo jak přesně by měla být vyčíslena výše provize. Z hlediska spotřebitele důležité kroky, jako je například nakládání s finančními prostředky či problematika složení rezervace, jsou ale dle Jana Štohanzla řešeny v návrhu zákona nedostatečně a mohla by jim přitom být věnována větší pozornost.

Není se čeho obávat

Důležité je rovněž zmínit to, že makléřům, kteří své řemeslo vykonávají poctivě a odpovědně, zákon mnoho nového nepřinese. Měl by být „bičem“ na ty nepoctivé. Jak se to ale bude dařit stejně ukáže až samotná praxe.

Více názorů a komentářů si můžete poslechnout v pořadu Mikroskop!

Chcete také rozjet kariéru?

Začátek podnikání nebyl nikdy snazší. S podporou, zázemím a mentoringem od zkušených kolegů se rychle zorientujete
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

O nás – aneb co je RE/MAX G8 Reality?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu