Co byste měli vědět, když prodáváte nemovitost?

Znalost trhu

Je vámi vybraná realitní kancelář z žádané lokality nebo zde má zázemí? Jak dlouho zde působí? Je na trhu zavedená?

Reference kanceláře

Realitní kancelář (RK) prověřte. Jaký rozsah služeb vám dokáže nabídnout? Vyhledejte klienta, který s RK již spolupracoval a zeptejte se na jeho osobní zkušenost.

Reference makléře

Makléř je velmi důležitou součástí procesu prodeje, proto jsou jeho profesní historie a znalosti důležité. Nechte si předložit jeho reference. Je rozdíl, jestli makléř prodá jednu nemovitost za půl roku nebo se na realitním trhu pohybuje denně. Znalost a zkušenosti můžou rozhodnout.

Rozsah služeb

Dokáže vám makléř srozumitelně odprezentovat, co vše pro vás udělá? Popsal vám celý prodejní proces?

Spolupracuje makléř v rámci vlastní sítě i napříč realitním trhem?

Snahou makléře by mělo být najít spolu s vámi kupujícího pro vás za co nejvýhodnějších podmínek. Proto se také předpokládá, že k vyhledání kupujícího využívá synergie realitního trhu. Někteří makléři, kteří si vyjednají jen nízkou provizi, nechtějí spolupracovat s konkurenční realitní kanceláří (RK) nebo dokonce s vlastním kolegou, aby se nemuseli o nízkou provizi dále dělit. Tím poškozují prodávajícího, protože ho připravují o prodejní příležitosti.

Jak probíhá ocenění nemovitosti?

Nechte si předložit cenovou analýzu a zpracovat návrh prodejní ceny své nemovitosti. Využívá makléř při zpracování cenovou mapu?

Příprava nemovitosti na prodej

Jak kvalitně připraví makléř nemovitost k prodeji? Zeptejte se ho! Home staging, profesionální nafocení, vizualizace, tvorba videa či půdorysu jsou dnes již očekávaným standardem a zvyšují prodejní cenu nemovitosti.

Jak se nemovitost nabízí? Ukázka inzerce a prezentace nemovitosti

Nechte si předvést, jak váš případný budoucí makléř nemovitosti inzeruje. Jak jinak, než přes internet, je nemovitost prezentována? Jakou propagaci nemovitosti makléř zajistí?

Jaký kupující je vhodný pro vaši nemovitost?

Dochází k prověření kupujícího a jeho bonity? Pátrejte po tom, jak makléř ověřuje solventnost zájemců o koupi vaší nemovitosti.

Co nastane, když se na nemovitosti sejde více zájemců? Jaký bude další postup?

Tato situace vyžaduje profesionalitu makléře. Pokud makléř zarezervuje nemovitost s prvním zájemcem, může se stát, že přijde další zájemce s vyšší nabídkou kupní ceny. Tím vás makléř může poškodit a vy tak můžete přijít o určitou část peněz za prodej. Profesionální makléř by za vás měl vyjednávat a měl by svým jednáním zajistit dosažení maximální možné ceny vaší nemovitosti, například aukcí.

Poznámka: Důvodem, proč se může objevit více zájemců o nemovitost, může být také nesprávné nastavení kupní ceny nemovitosti. Praxí některých konkurenčních RK bývá skutečnost, že v případě navýšení kupní ceny mají nárok na určitou část
 navýšení (až 50 %). Mohou tak úmyslně doporučit nízkou inzertní cenu, aby dosáhli své vyšší odměny.

Jakou smluvní dokumentaci budete podepisovat? S kým a kde? Kdo ji připraví? Kde budou peníze a kdo je bude vyplácet?

Je jasné, že máte spoustu otázek. Na všechno se podrobně vyptejte, vše musí být dokonale jasné. Profesionální makléř by měl vždy a za každých okolností využívat služeb profesionální advokátní kanceláře a k úschově finančních prostředků využívat advokátní, případně bankovní úschovu.

Jaký poprodejní servis vám makléř zajistí?

Co to je? Zeptejte se! Správný makléř by vám měl pomoci i s přepisem energií a dalšími poprodejními formalitami.

Zajímá vás, co za to zaplatíte?

Koho by to nezajímalo? Provize není tabu a makléř by o ní měl s vámi otevřeně hovořit.

Máte další otázky?

Ptejte se, ze schůzky s makléřem byste měli odejít s odpověďmi na všechny vaše dotazy.

Chcete prodat svojí nemovitost?

Neprodávejte svojí nemovitost zbytečně pod cenou. Naši makléři vám v průměru pomohou získat o 7,12% více, než kdybyste se o to pokoušeli sami.
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

Jak na prodej nemovitosti?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu