Mohu prodat nemovitost, na které vázne zástavní právo – hypotéka?

Ano, prodej s hypotékou dnes není vůbec žádný problém. Naši specialisté Vám s ním rádi pomohou.

O kolik je nižší cena družstevního vlastnictví oproti osobnímu?

Mezi družstevními byty jsou velké rozdíly – záleží například na jejich finančním zatížení či případné možnosti převodu do osobního vlastnictví. Nelze tedy odpovědět takto plošně, vždy je nutné posouzení u konkrétního bytu.

Mám dělat rekonstrukci před prodejem či nějaké úpravy nemovitosti?

Na tuto otázku nelze odpovědět obecně – doporučení, zda dělat či nedělat úpravy a rekonstrukci před prodejem, se liší nemovitost od nemovitosti. V některých případech se to vyplatí, jindy naopak ne. Zda se do rekonstrukce pustit Vám poradí náš odborník po osobní nezávazné schůzce, kde zjistí o Vaší nemovitosti podrobnosti.

Bydlím v zahraničí, je možné na dálku prodat moji nemovitost?

Ano, to je možné. RE/MAX působí po celém světě.

 

Jak dlouho bude trvat prodej mého bytu?

Obecně lze říci, že průměrná doba prodeje všech nemovitostí je 2-3 měsíce. Konkrétní doba pak samozřejmě závisí na nemovitosti samotné a hodně také na lokalitě – některé nemovitosti mohou být prodané za den. To vše Vám makléř zjistí v rámci analýzy.

Na přípravu inzerce nemovitosti (profesionální nafocení a home staging) potřebujeme zhruba týden. Jakmile se inzerce spustí, makléř už velmi rychle zjistí, jak trh na Vaši nemovitost reaguje. Do délky celého procesu pak také vstupuje například to, zda bude klient platit hypotékou (to znamená přibližně dva týdny navíc), vyhotovení a příprava smluv trvá také zhruba dva týdny, převod na katastru nemovitostí pak má lhůtu 30 dní. To vše je nutné do délky prodeje započítat.

Proč výhradní spolupráce?

Zde je odpověď jednoduchá – protože pokud se dobře nastaví, je pro klienty zdaleka nejvýhodnější.

Ve chvíli, kdy Vaši nemovitost inzeruje více obchodníků, v podstatě tato nemovitost konkuruje sama sobě, což je dosti paradoxní situace. Tím se logicky snižuje i její prodejní cena.

Pokud s ní však pracuje výhradně jeden makléř, znamená to, že si může dovolit investovat do její inzerce a propagace. Když makléř neví, kdo nakonec nemovitost prodá, tuto investici si dovolit nemůže – v případě, že by nemovitost ve finále prodal někdo jiný, celá investice by pro něj byla nevýhodná.

Pokud nemovitost nabízí více makléřů, vylučuje se také možnost aukce, nemůžete si pozvat na prohlídku všechny zájemce najednou a tím vytvořit konkurenční prostředí, které navyšuje cenu – přicházíte tak o statisíce korun, které by jinak skončily ve Vaší peněžence.

Výhradní smlouvu bereme jako závazek především pro makléře – ten pak přesně ví, jaké jsou podmínky a co musí udělat, aby Vám poskytl maximální zisk.

Jak stanovujete cenu nemovitosti? Jaká je cena mojí nemovitosti?

Cenu nemovitosti určuje mnoho faktorů – poptávka, lokalita, stav nemovitosti. Za jakou cenu budeme Vaši nemovitost nabízet Vám sdělíme na základě informací, které od Vás získáme na první nezávazné informativní schůzce.

Hledám menší byt, můžu to vyměnit s mým větším bytem? / Hledám menší byt, je možné ho vyměnit za větší?

To samozřejmě možné je – je potřeba najít někoho na opačné straně, kdo naopak chce vyměnit menší byt za větší. To byl ale neměl být problém. Doporučujeme Vám sejít se s makléřem na nezávazné schůzce a probrat s ním vše potřebné po právní i daňové stránce, aby Vás nic nemilého nepřekvapilo ani na jedné straně.

Kdo mi dá jistotu či nějakou záruku a garanci, že vše dobře dopadne? Co všechno mě čeká?

Co vše Vás čeká a co bude nutné řešit zjistíte už na první nezávazné schůzce s makléřem. Je pochopitelné, že můžete mít strach a starosti, abyste nepřišli o peníze, aby se nemovitost prodala, případně jste na celé transakci netratili a prodali jste za nejvyšší možnou tržní cenu. Jistotu Vám mohou poskytnout naše standardizované a ověřené procesy, bezpečná advokátní úschova peněz a také celosvětové renomé značky RE/MAX.

Pamatujte – pokud nebudete se službami spokojeni, můžete je samozřejmě reklamovat, stejně tak můžete požádat v průběhu procesu o výměnu makléře, pokud budete mít jakékoliv pochybnosti. Centrála našich kanceláří se Vám bude věnovat a pomůže Vám.

Jak probíhá proces prodeje a co vše nás čeká?

Celý proces Vám makléř od A až do Z podrobně vysvětlí na první nezávazné schůzce. Tyto informace jsou pro Vás zdarma, makléř zodpoví všechny Vaše otázky, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout, zda s ním chcete spolupracovat.

Kdo určil cenu nemovitosti?

Cena nemovitosti se odvíjí od mnoha různých faktorů. Makléř Vám jí pomůže určit na základě důkladné analýzy trhu – ta musí vzít v úvahu aktuální poptávku, stav nemovitosti, lokalitu, případné právní vady a mnoho dalších okolností.

Pokud si koupi rozmyslím, je depozitum vratné?

Složení blokovacího depozita se bere jako závazné a nevratné – klient tím projevuje svůj skutečný zájem nemovitost koupit. Ve chvíli, kdy je složen blokovací depozit, se nemovitost přestává inzerovat a je skutečně „blokována“ – jedná se už pouze a jenom s jedním konkrétním zájemcem o koupi.

Každá strana by si tedy měla být vědoma závazků i rizik a nepospíchat s rozhodnutím. Může se samozřejmě stát, že dojde k nepředvídatelné a nestandardní situaci – ta je pak posuzována individuálně a hledá se řešení, které bude vyhovovat všem zúčastněným stranám.

Kde jsou uschované peníze z kupní ceny?

Peníze jsou uschovány ve schválené advokátní úschově. Klienti si mohou vybrat z ověřených advokátů na našich webových stránkách.

 

Kolik je daň a kdo ji platí?

Daň se platí z ceny odhadní nebo prodejní, její výše je 4 % ze základu daně. Platí ji kupující, protože se jedná o daň z nabytí věcí nemovitých. Tato daň se platí z „úplatných převodů nemovitostí“, tedy pokud se jedná o prodej nebo směnu nemovitostí. Netýká se tzv. bezúplatných převodů – jako je například dědictví nebo darování.

Je inzerovaná cena kompletní?

Inzerovaná cena je vždy kompletní a zahrnuje již i provizi a právní servis. Na současném trhu ovšem nemusí být vždy inzerovaná cena konečná – nemovitostí je nyní nedostatek a zhruba u každé páté nemovitosti se tak v současné době stane, že se její cena navýší z důvodu zájmu většího množství klientů o koupi. Protože chceme poskytnout všem zájemcům možnost nemovitost koupit, mohou také nabídnout svou cenu – pokud je jejich nabídka nejvyšší ze všech dostupných, pak nemovitost získají.

Kdy obdržíme peníze? Kdy dostanu peníze?

Peníze klient obdrží po přepisu na katastru nemovitostí – tehdy budou uvolněny z advokátní úschovy. Vše se nastavuje tak, aby byl celý proces bezpečný, v souladu se zákonem a zároveň byl klient spokojen.

Za jak dlouho jste mou nemovitost schopný prodat? Jak dlouho trvá prodej?

Rychlost se odvíjí především od Vašich požadavků – jak moc spěcháte Vy a zda máte lhůtu, do které potřebujete nemovitost prodat? Vše začíná správným nastavením ceny – makléř přinese zpracovanou analýzu dle Vašeho zadání. Ukáže Vám vývoj cen ve Vaší lokalitě zpracovanou na základě dat z poslední doby – jaké nemovitosti se prodali, za jakou cenu a v jaké časovém horizontu. I na základě Vašich potřeb se pak domluvíte na nabídkové ceně.

Obecně lze říci, že průměrná doba prodeje všech nemovitostí je 2-3 měsíce. Konkrétní doba pak samozřejmě závisí na nemovitosti samotné a hodně také na lokalitě – některé nemovitosti mohou být prodané za den. To vše Vám makléř zjistí v rámci analýzy. Na přípravu inzerce nemovitosti (profesionální nafocení a home staging) potřebujeme zhruba týden. Jakmile se inzerce spustí, makléř už velmi rychle zjistí, jak trh na Vaši nemovitost reaguje. Do délky celého procesu pak také vstupuje například to, zda bude klient platit hypotékou (to znamená přibližně dva týdny navíc), vyhotovení a příprava smluv trvá také zhruba dva týdny, převod na katastru nemovitostí pak má lhůtu 30 dní. To vše je nutné do délky prodeje započítat.

Proč konkurence pracuje za 3 % a vy za 6 %? Proč je ta provize taková?

Nemůžeme zodpovědně posoudit, zda je cena, za kterou pracuje konkurence odpovídající – nevíme totiž, jaké konkrétní služby jsou v provizi zahrnuty. Naše provize je stanovená tak, aby odpovídala kvalitám služeb, které poskytujeme – chceme, aby klient dostal při prodeji své nemovitosti maximum a aby se mohl spolehnout na kvalitní servis.

Pokud se Vaše nemovitost prodá za vyšší než inzerovanou cenou, zaplatíte stále stejné procento. Za své peníze dostanete špičkový servis. Tento přístup považujeme za férový pro obě strany. S našimi makléři se můžete potkat na nezávazné informativní schůzce, kde se dozvíte všechny podrobnosti. Díky tomu zjistíte, jak s Vaší nemovitostí naloží či jaké služby přesně dostanete. Podle toho se pak můžete sami rozhodnout, zda je cena odpovídající.

Pokud Vás zajímají podrobnější informace o tom, jak se provize nastavuje, rozepsali jsme je pro Vás v samostatném článku.

Pokračovat ve čtení

 

Co (všechno) zahrnuje Vaše provize?

V ceně provize máte zahrnutou celou škálu služeb – od samého začátku (stanovení ceny nemovitosti) až k dokončení prodeje či koupě a veškerého poprodejního servisu. Makléř Vám na základě své profesionální znalosti pomůže stanovit cenu, zajistí kvalitní propagaci Vaší nemovitosti, bude komunikovat se zájemci o koupi a prověřovat je pro Vás.

Ve chvíli, kdy se zájemce najde, zajistí veškerý právní servisu nutný k uzavření smluv a převodu peněz. A pomůže Vám také s přepisy v katastru. Makléř Vás zkrátka provede celým procesem od začátku až do konce a bude Vám celou dobu spolehlivým parťákem.

Pokračovat ve čtení

 

Jaká je výše Vaší provize? Kolik si berete % a kolik to je tedy peněz?

Naše provize může být stanovená různě – buď jako procento z prodejní ceny nebo jako předem stanovená částka. Její výše se v obou případech odvíjí od několika různých faktorů, především od ceny nemovitosti. Záleží ale také na rozsahu servisu, který s každým klientem domlouváme individuálně.

Nejdříve vždy musíme Vaši nemovitost vidět a výši provize si s Vámi potom dohodneme na osobní schůzce. Do provize je pak zahrnuto vše, k čemu se Vám makléř písemně zaváže. A nakonec je také dobré vědět, že provizi zaplatíte pouze v případě, že dojde k prodeji – pokud se Vaše nemovitost neprodá, Vy neplatíte nic. To je podnikatelské riziko každého makléře.

Co když si nakonec najdu zájemce o koupi sám? Například známého, který bude mou nemovitost chtít. Jaké jsou pak podmínky?

Zájemce si určitě sami přivést můžete, a dokonce od nás dostanete odměnu, stejně jako naši spolupracující makléři, kteří přivedou klienta se zájmem o koupi. Odměna pro Vás může být až 25 procent z provize. K tomu máte samozřejmě stále v ceně právní servis, vklad na katastr nemovitostí, bezpečnou a prověřenou úschovu peněžních prostředků u notáře a následně pak pomoc s převodem energií a předání nemovitosti za asistentce Vašeho makléře.

 

Máte dotaz?

Napište nám a my vám jej rádi zodpovíme

*povinné údaje

Odesláním dotazu berete na vědomí zpracování osobních údajů

Zeptejte se na cokoliv

Zveme vás na nezávaznou konzultaci. A taky dobrou kávu, víno, čaj – záleží, co máte rádi. Každý den nás najdete ve všech kancelářích G8, máme otevřeno pro všechny. Tak se zastavte, rádi vás uvidíme!

Reference potěší

Bavilo vás s námi spolupracovat? Budeme rádi, když nám své hodnocení zvěčníte i písemně. A kde? Výběr je na vás! Zpětná vazba je pro naši další práci moc důležitá. Děkujeme.